Перспективи українського рибальства в 2020 році

пʼятниця, 06 грудня 2019, 13:32
2661
Морське рибальство, незважаючи на тривалу кризу океанічного промислу під прапором України, а також важкі для країни останні кілька років, протягом яких відбулась окупація Криму Росією, лишається важливим для України джерелом надходження цінної біологічної сировини та, відповідно, складовою продовольчої безпеки.

Для укранського рибальства наразі лишаються доступними Азовське море та північно-західна частина Чорного моря (не окупована Російською Федерацією). Також Україна зберігає членство та можливості для здійсненні експедиційного промислу в зоні відповідальності Комісії за збереження морських живих ресурсів Антарктики (CCAMLR) та Організації з рибальства у Північно-Західній Атлантиці (NAFO).

Загальний ресурс водних біоресурсів, доступних для українського рибальства в Азово-Чорноморському басейні складає більше 120 тисяч тонн на рік, з яких біля 80% – це ресурси Азовського моря (переважно, бички та масові пелагічні види риб – тюлька та хамса). Останніми роками солоність Азовського моря зросла понад 14 промілле, що сприяло відновленню промислових запасів генеративно-морських видів риб – піленгаса та азовського калкана. Очікується, що ці види увійдуть до переліку основних промислових видів на найближчі роки.

Основними промисловими об'єктами для України у Чорному морі є шпрот, а також деякі безхребетні (рапана та креветки).
Реальний середньорічний вилов Україною водних біоресурсів склав в останні роки: в Азовському морі – біля 30 тисяч тонн, та у Чорному морі – біля 7 тисяч тонн.
Більше 22 тисяч тонн водних біоресурсів (головним чином, антарктичного криля) Україна отримала у 2018 році в зоні CCAMLR, де, крім криля, також добуваються дуже цінні види роду іклачів (біля 470 тонн вилову у 2018 році). 

При цьому, використання запасу антарктичного криля здійснюється, фактично, на рівні менше 0,5% від оціненого запасу цього виду, а ліміт вилучення іклачів утримується на рівні менше 4% від оціненого запасу. Таким чином, зберігається величезний потенціал для розвитку рибальства у морській зоні Антарктики.

На жаль, українське рибальство сьогодні (і вже понад 10 років) не представлене у зоні NAFО, хоча за Україною зберігається індивідуальна квота морського окуня (150 тонн), а також існує можливість добування певних видів риб та безхребетних за "олімпійською" системою. Напевне, це може бути викликом та ще одним напрямом для відновлення експедиційного океанічного промислу України на найближчі роки. 

Додаткова інформація:
 
Зміни солоності в Азовському морі в останні 20 років
 
Вилов риб Україною в Азовському морі
 
Вилов риб Україною у Чорному морі
 
Добування безхребетних Україною у Чорному морі
 
Прогнозні оцінки запасів основних видів водних біоресурсів Азовского моря у 2020 році

 
За матеріалами Костянтина Дем'яненка, Інститут рибного господарства і екології моря (Ірем).
 

Підпишіться

для того, щоб бути в курсі новин