Знайомство з рибною індустрією Аляски

вівторок, 28 серпня 2018, 14:19
8444
Вперше за останні 10 років для представників рибної промисловості України була підготовлена та організована програма «Маркетинг морепродуктів США», яка проходила з 21 липня по 2 серпня 2018 року на Алясці і в Штаті Вашингтон на західному узбережжі США.

 
Для участі в програмі були відібрані наступні кандидати:
1. Дмитро Загуменний - Генеральний директор Асоціації «Українських імпортерів риби та морепродуктів».
2. Тимур Алієв - менеджер з імпорту ТОВ «Сільпо фуд» (Фоззі Груп).
3. Олександр Блиндюк - керівник виробництва з переробки риби та морепродуктів ТОВ «Флагман Сифуд».
4. Світлана Куріганова - керівник відділу по закупкам товарів групи «Fresh» ТОВ «АТБ-Маркет».
5. Дмитро Проценко - провідний спеціаліст із закупівель ТОВ «Інтеррибфлот».
6. Анастасія Лущик - керівник з розвитку мережі Дон Маре (ТОВ «Юніверсал Фіш Компані»).
7. Роман Приходько - ТОВ «Альбакор» (Кліон Груп).
 
Тривалість програми склала 12 днів. За цей час представники рибної промисловості України ознайомились з національними традиціями Аляски, культурою споживання риби та морепродуктів, значимістю рибної промисловості для економіки Аляски і США в цілому, особливостями промислу і переробки лососевих, минтая, тріски та крабів, а також відвідали деякі рибопереробні заводи та рибні компанії США.
 
Інформація для довідки.
Внесок рибної промисловості в економіку штату Аляска складає 5,2 млрд. доларів США в рік, що робить її однією з трьох основних в штаті, крім нафтогазової промисловості і туризму, 7,6 мільярдів привноситься в економіку США в цілому.
Більше 146 млн податків і внесків було виплачено рибною індустрією в 2016 році, з яких 58 млн надійшли в бюджет штату, 46 млн - до місцевих бюджетів, 30 млн пішли на оплату роботи інкубаторних станцій і 13 млн надійшли у федеральний бюджет.
На Алясці ловом і переробкою риби займається 9 423 судна, понад 29 000 людей задіяно в рибній ловлі і ще 24 500 – в переробці риби.
У сезоні 2015/2016 років на Алясці було виловлено 2,68 млн тонн рибної продукції. З них майже 60% склав минтай - 1,51 млн тонн, 14% лососеві - 374 тис. тонн, стільки ж камбала, морський окунь і скумбрія, 12% тріска - 323 тис. тонн та інші (палтус, чорна тріска, краби та інші).
 
День перший. Місто Анкоридж.
Анкоридж (Anchorage) є найбільшим містом на Алясці з населенням в 300 000 чоловік. При цьому, всього на Алясці проживає близько 750 000 чоловік.
Своїм виникненням місто зобов'язане збігом обставин. У 1914 році місце, де знаходиться сучасний Анкоридж, було вибрано для заснування там залізничного центру. Цей центр повинен був побудувати аляскинську залізницю. Залізниця була побудована за 9 років з 1915 по 1923 роки. Місце, де розташовувався штаб залізниці, швидко стало наметовим містечком під назвою Шип-Крік (Ship Creek). Саме там і був заснований Анкоридж 20 листопада 1920 року.
 
Оскільки на Алясці заборонена аквакультура у відкритих водах, рибу тут можуть вирощувати лише в РАС (рециркуляційна аквакультурна система) або УЗВ (установка замкнутого водопостачання). Українська делегація відвідала один з таких рибних інкубаторів, де розводять лососеві для підтримки чисельності їх популяції.
 
 
William Jack Hernandez Sport Fish Hatchery.
 
 
Це підприємство було побудовано в 2011 році і являє собою рибний інкубатор, в якому щорічно від ікринки до малька вирощують близько 5 мільйонів риб таких видів лососевих: чавича, кижуч, райдужна форель, арктичний голець. Потім мальків випускають назад у річку, звідки вони прямують в океан, де вони самостійно зростають та знаходять собі їжу, а через 3-5 років (залежно від виду) частина з них повертається назад, щоб залишити потомство.
 
 
Відвідування музею міста Анкоридж.
 
 
Відвідування музею авіації міста Анкоридж. На безкрайніх просторах Аляски мати літак іноді набагато зручніше, ніж машину. І літаків там не тільки безліч, але й існує якийсь особливий культ авіації. Аеропортів безліч. Будь-який населений пункт неодмінно має аеродром або аеропорт. У рідкісних випадках, коли аеродрому немає, а мешканцю Аляски хочеться десь приземлитись, він це робить там, де є сто метрів відносно гладкої поверхні. На Алясці кожен другий має ліцензію пілота, і це не перебільшення. Злітно-посадкова смуга так само необхідна в кожному мікрорайоні, як магазин або школа.
 
 
День другий-п'ятий. Місто Уналашка (Алеутські острови) і порт Датч Харбор (Dutch Harbor).
Уналашка (Unalaska) - місто в штаті Аляска, розташоване на островах Уналашка та Амакнак в Алеутському архіпелазі. У місті проживає 4 400 осіб.
 
 
Тут також знаходиться порт Датч Харбор. На сьогоднішній день це найбільший рибний порт США. Щорічно тут ловлять майже 800 мільйонів фунтів риби, вартістю понад 200 млн. Доларів США. Основний вид промислу: минтай, тріска і краби. Раніше був відомий як центр торгівлі хутром і китобійного промислу. З 1940 військово-морська база США. За часів Другої Світової Війни піддавався бомбардуванню японської авіацією.
 
 
Сьогодні тут знаходиться кілька рибопереробних підприємств.
 
Відвідування компанії UniSea.
 
 
Щодня завод приймає з риболовецьких суден близько 1000 тонн риби, переважно минтай (pollock). Тут його переробляють на філе минтая (рибки побільше) та фарш для сурімі (в подальшому «крабові палички). На виході В ДЕНЬ виходить 100 тонн філе минтая і 200 тонн сурімі.
 
Відвідування компанії Kloosterboer.
 
 
Компанія має найбільший морозильник, в якому може зберігатись до 20000 тонн готової упакованої продукції (філе минтая і сурімі з минтая) при температурі -22 градуси. Як все відбувається. У компанії 5 судів, які самі ловлять минтай і прямо на цих судах його переробляють, морозять і упаковують. Ще одне судно використовується виключно як плаваючий завод, на яке вивантажують свій вилов суду поменше.
 
 
На одному такому судні готової продукції знаходиться близько 1000-1200 тонн. Після заповнення трюму судно повертається в порт, вивантажує готову продукцію в холодильник, завантажує нові коробки на борт і судно знову йде в море за новою порцією минтая.
 
Відвідування компанії Alyeska Seafood Inc.
 
 
Найперша фабрика в Dutch Harbor, побудована в 1970 роках. Основний продукт - це сурімі з минтая. 100% використання сировини (кісткове борошно, рибне борошно, філе, фарш, риб'ячий жир).
 
Слід зазначити, що на Алясці існує 2 сезону промислу минтая: сезон А (з січня по березень) і сезон Б (червень-серпень). Сезон А найпродуктивніший. В цей час йде максимальний вилов і, відповідно, завантаження заводів. Наприклад, на заводі на лінії ікри минтая влітку (сезон Б) працює всього 3 людини, а взимку (сезон А) працює 18 осіб.
 
Відвідування рибальського судна Домінатор.
 
 
Зустріч з мером міста Уналашка Франком Келти.
 
 
Інтерв'ю для радіостанції Алеутських островів.
 
 
Семінар NOAA. Національне управління океанічних і атмосферних досліджень (англ. National Oceanic and Atmospheric Administration, NOAA) - федеральне відомство в структурі Міністерства торгівлі США. Займається різними видами метеорологічних і геодезичних досліджень і прогнозів для США і їх володінь, вивченням світового океану і атмосфери. Створено в 1970. У його веденні знаходяться Національна служба по дослідженню океану зі своїми дослідницькими станціями, Національна метеорологічна служба та Національна служба морського рибальства.
 
 
День шостий - дев'ятий. Місто Джуно.
Джуно (Juneau) - столиця штату Аляски. У місті проживає 33 000 чоловік. Місто засноване в 1881 році, незабаром після відкриття родовища золота. Назване на честь золотошукача Джозефа Джуно.
 
Відвідування компанії Ocean Beauty.
 
 
У 45 хвилинах льоту від Джуно знаходиться підприємство, яке є одним з лідерів по виробництву червоної ікри - компанія Ocean Beauty. Значну частину продукції купують країни Східної Європи, в тому числі Україна. Українській делегації вдалось ознайомитись з усіма етапами виробництва червоної ікри з дикого лосося Аляски.
 
 
Дістатись на підприємство можливо лише по воді або літаком.
 
 
Відвідування компанії Alaska Glacier Seafood.
 
 
Підприємство займається переробкою лосося, червоної ікри і крабів.
Компанія відносно нова (близько 20 років) і невелика. На підприємстві працює близько 120 чоловік, при цьому майже 80 осіб – українці.
 
Майстер-клас від кращого шеф-кухаря Аляски Lionel Uddipa, переможця престижного американського конкурсу Great American Seafood Cook-Off в номінації The King of American Seafood.
 
 
Відвідування офісу Інституту маркетингу морепродуктів Аляски (ASMI).
Для української делегації провели семінар про фактичне споживання риби в США, про градації споживачів, останні тренди, результати всіляких досліджень.
 
 
Відвідування місця лову лосося.
На Алясці виловом лосося мають право займатися лише рибалки-приватники на відносно невеликих судах, по 2-3 людини на кожному. Саме рядові рибалки, а не великі компанії і корпорації, ловлять лосось в водах Аляски. Для багатьох жителів Аляски це основний дохід і заробіток.
 
 
До вказаного часу прибутку в спеціально дозволену зону вилову, де рибалки ще з ночі займають місця. При цьому дозволено ловити лише в певний час, з 12:00 дня. Сезон вилову, в середньому, триває з середини червня до вересня. Але кожен раз виходячи в море рибалки не знають скільки риби зможуть зловити. Може бути нічого, а може пощастить та вдасться наповнити рибою весь трюм.
 
 
Відвідування рибопереробного заводу Taku Smokeries, розташованого прямо на набережній Джуно.
 
 
День десятий-дванадцятий. Місто Сіетл.
Сіетл (Seattle) - найбільше місто на північному заході США і в штаті Вашингтон, великий морський порт. Тут також знаходиться Пайк Плейс маркет - відомий ринок на набережній Сіетла, на якому продаються риба і морепродукти.
 
 
Також в Сіетлі знаходяться штаб-квартири найбільших рибних компаній США.
 
Відвідування офісу компанії Trident Seafood, яка є найбільшим виробником минтая Аляски.
 
 
Відвідування офісу компанії SOGDA Limited.
 
 
Відвідування офісу компанії Silver Bay Seafood.
 
 
Поїздка була організована Департаментом сільського господарства США (USDA) в рамках Програми обміну Кохран (Cochran Fellowship Program), а також зарубіжною сільськогосподарською службою Посольства США в Україні та Інститутом маркетингу морепродуктів Аляски (ASMI), представники якого безпосередньо проводили програму та супроводжували українську групу під час перебування в США.
 
Цікаві факти про Аляску.
Чи знаєте Ви, що Аляска обійшлася США в 7,2 мільйона доларів США?
У 1867 держсекретар США Вільям Х. Сьюард був так зацікавлений цією ідеєю, що вирішив дати Росії 7,200,000 $ за ці території. На ті часи це була досить велика сума, але через надто велика Аляски, один акр землі насправді коштував всього 2 цента. Таким чином, це була дуже хороша угода. Проте, Аляску офіційно назвали 49-м штатом тільки в 1959.
 
Чи знаєте ви, що 1/3 Аляски знаходиться в Північному Полярному колі?
Це, ймовірно, пояснює до деякої міри низьку щільність населення. На Алясці дуже холодно. Найнижча температура в межах Сполучених Штатів була зафіксована в Проспект Крик на Алясці в 1971 і становила -62 градуса за Цельсієм! Налічується приблизно 10,000 льодовиків на Алясці, що покривають приблизно 25,000 квадратних миль - майже 5% від загальної території.
 
Чи знаєте Ви, що в столицю Аляски неможливо потрапити по автодорозі?
Столиця Аляски, Джуно, є єдиною у всіх Сполучених Штатах, куди не можна добратися по автомобільній дорозі. Замість цього всі рух організовано за допомогою човнів, або літаків. Автомобілі можна транспортувати в місто баржами, або поромом, через віддалену розташування Джуно і умов екстремальної погоди. Утримання доріг - справжня проблема серед сніжних буревіїв, лавин і крутих ландшафтів.
 
Чи знаєте ви, що Аляска найбільший штат в США?
Аляска по площі вдвічі більше Техасу, свого найближчого конкурента. Якби карта Аляски була нанесена на карту Сполучених Штатів, то б продовжувалася від узбережжя до узбережжя. Не дивно, що у Аляски найдовша берегова лінія серед усіх штатів, складова 10686 кілометрів, і це не включаючи її острова.
 
 
Щільність населення
Територіально Аляска більш ніж в два рази перевищує розмірами штат Техас, а проживає тут менше 750 000 чоловік, причому близько половини проживає в місті Анкориджі. Фактично, якби у Нью-Йорка була б та ж сама щільність населення, як у Аляски, то на Манхеттені проживало б всього 29 чоловік. Замість цього, Манхеттен населяють більше 1.5 мільйона чоловік. Уявіть собі відмінність! Так що Аляска - це практично територія, незаймана людством.
 
 

 


Підпишіться

для того, щоб бути в курсі новин