Знайомство з рибної індустрією Туреччини

пʼятниця, 20 березня 2020, 19:09
5074
На запрошення колег з Туреччини Генеральний директор Асоціації Дмитро Загуменний взяв участь в конференції з розвитку аквакультури і рибної галузі Туреччини, яка проходила 26-29 лютого 2020 року в Анталії, в готелі Titanic Mardan Palace. У конференції взяли участь більше 700 делегатів, представників рибної промисловості Туреччини, а також гості з Норвегії, Данії, Франції, Польші та України.
 
Організатором конференції виступив Союз виробників аквакультури Туреччини, який був створений в 2009 році зі схвалення Міністерства сільського і лісового господарства Туреччини, відповідно до положень Закону № 5200 про асоціаціях сільськогосподарських виробників. Членами Союзу виробників аквакультури Туреччини є 18 рибних асоціацій, які разом налічують близько 1000 учасників.
 
Після завершення конференції було організовано відвідування рибних ферм і компаній на Чорноморському узбережжі в таких містах як Трабзон та Самсун, а також рибних ферм та компаній в містах Ізмір та Бодрум.
 
Аквакультура в Туреччині
Фермери, які займаються аквакультурою, мають однакові проблеми і рішення. При цьому в Туреччині більше 2000 рибних ферм. Якщо кожен фермер буде намагатися вирішити проблему самостійно, це не призведе до комплексного вирішення та займе тривалий час у кожного з них. Тому набагато ефективніше передавати такі вимоги через профільні рибні Асоціації.
 
Завдяки тісній взаємодії рибних Асоціацій та профільного міністерства, вдалось за короткий проміжок часу вирішити основні проблеми фермерів і значно збільшити обсяги аквакультури, залучити додаткові інвестиції в галузь, працевлаштувати тисячі людей і вивести рибний сектор на новий рівень.
 
Це все стало можливим завдяки прийняттю спеціальної програми розвитку рибної галузі Туреччини, запущеної в 2012 році. Програма включала в себе:
- виділення нових площ для розміщення ферм в морях, річках і водосховищах;
- фінансову підтримку (фермери можуть отримувати від 0,5 до 1,5 турецьких лір за кожен вирощений кілограм риби);
- пільгове кредитування фермерів (до 5 млн турецьких лір по одній заявці).
 
Підтримка з боку держави дозволила істотно збільшити обсяги аквакультури в Туреччині:
2002 рік - вирощено 60 000 тонн (дохід від експорту риби - 97 млн. доларів США).
2016 рік - вирощено 253 000 тонн (дохід від експорту риби - 790 млн. доларів США).
2017 рік - вирощено 276 000 тонн (дохід від експорту риби - 854 млн. доларів США).
2018 рік - вирощено 315 000 тонн (дохід від експорту риби - 952 млн. доларів США).
2019 рік - вирощено 350 000 тонн (дохід від експорту риби - 1 млрд. доларів США).
 
60% припадає на морське водне господарство, 90% якого складає сібас (sea bass) та дорадо (sea bream), близько 10% складає форель (trout). Решта 40% припадає на прісноводну водне господарство - форель.
 
На сьогоднішній день Туреччина займає друге місце за обсягами аквакультури в Європі (після Норвегії) і третє в світі за темпами зростання. Крім того, Туреччина є найбільшим в світі виробником сібаса та дорадо.
 
Міністром сільського господарства на конференції анонсований новий етап підтримки від держави. Метою є збільшення обсягів аквакультури в Туреччині до 600 000 тонн до 2023 року і збільшення доходу від експорту риби вдвічі, до 2 млрд. доларів США.
 
Для досягнення цієї мети виділені нові ділянки для розміщення ферм, збільшений розмір кредитування з 5 до 10 млн. турецьких лір, а також знижено ПДВ з 8% до 1% для стимулювання внутрішнього споживання (середнє споживання риби в Туреччині становить близько 8 кг на 1 людину в рік. В Україні 14 кг, в ЄС близько 25 кг).
 
Основними зонами, де вирощується сібас і дорадо, є водна акваторія поруч з містом Ізмір (вирощують близько 60 000 тонн) і містом Бодрум (вирощують близько 120 000 тонн). В останні кілька років розпочато вирощування в районі міста Мерсін, що є вільною економічною зоною.
 
Рибний промисел в Туреччині
У рибному промислі Туреччини працює більше 30 000 чоловік. Риболовецький флот налічує 14500 суден.
Щорічний обсяг вилову становить близько 320 000 тон. 75% обсягу вилову припадає на Чорне море. Основними видами промислу є: хамса (анчоуси), сардини, кілька, ставрида.
Частина продукції використовується для виробництва готової продукції (пресерви, копчення, соління), інша частина використовується для виробництва рибного борошна і риб'ячого жиру.
 
Імпорт морепродуктів становить 100 000 тонн. Найбільше риби імпортується з Норвегії.
Експорт здійснюється в більш ніж 80 країн світу.
 
З питань співпраці та надання контактів турецьких постачальників пишіть на е-мейл: office@uifsa.ua
 
Фотозвіт
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Підпишіться

для того, щоб бути в курсі новин