В Антарктиці стартував ярусний промисел кликача

вівторок, 19 грудня 2017, 18:13
1670

Ярусний промисел кликача в районі регулювання Комісії зі збереження морських живих ресурсів Антарктики (АНТКОМ) - море Росса і море Амундсена - стартував 1 грудня. Заявки в комісію надійшли від 10 держав - Австралії, Великобританії, Іспанії, Новій Зеландії, Норвегії, Республіки Корея, Росії, України, Уругваю і Японії.

На промислі буде працювати до 21 судно. Лов кликача в цьому районі ведеться за олімпійською системою. На кожному промисловому судні знаходиться по два наукових спостерігача. За інформацією спостерігачів, незважаючи на те що в грудні в Південній півкулі настає літо, в Антарктиці поки холодно, температура повітря всього -4 градуси, води -1 градус.

1 грудня група судів, почала промисел на півночі ділянки «С», вільному від льоду. Період промислу виявився короткочасним у зв'язку з малою величиною квоти, і вже 5 грудня ярусолови продовжили рух через крижані поля на південь в інші райони. Станом на цю дату, льодова обстановка залишалася складною, на південь від 65 градуса - суцільні крижані поля.

Для довідки. Комісія зі збереження морських живих ресурсів Антарктики (АНТКОМ) була створена на основі міжнародної конвенції в 1982 році з метою збереження морських живих організмів Антарктики. Це було зроблено у відповідь на зростаючу комерційну зацікавленість в ресурсах антарктичного криля, що є наріжним компонентом антарктичної екосистеми, і на надмірну експлуатацію в минулі роки декількох інших морських ресурсів Південного океану.

АНТКОМ - це міжнародна комісія, яка складається з 25 членів (включаючи Україну), і ще 11 держав приєдналися до Конвенції. На основі найкращих наявних наукових відомостей Комісія приймає пакет заходів по збереженню, які визначають використання морських живих ресурсів Антарктики.

Рід Кликач - Dissostichus - включає два види - Антарктичний кликач (Dissostichus mawsoni) і Патагонський кликач (Dissostichus eleginoides). Представники роду - мешканці Південного океану, патагонский кликач також зустрічається на північ від, в Атлантиці, до берегів Уругваю. Антарктичний кликач рідко зустрічається на північ від 60 ° південної широти. Обидва ці виду дуже своєрідні і цікаві. Відрізнити їх один від одного може тільки досвідчений іхтіолог. Це хижі риби більше 2 м завдовжки і масою, часто перевищує 100 кг, харчуються вони дрібними кальмарами і рибою, а самі є предметом полювання тюленів Уеддела і кашалотів. Кликач здатні опускатися до глибин в 2000 м. Одна з особливостей кликача - його здатність швидко спливати вгору і потім знову занурюватися під воду в пошуках здобичі, легко переносячи колосальні перепади тиску, що виникають при подібних переміщеннях. Першими європейцями, які побачили антарктичного кликача, якого відібрали у тюленя на крижині, були учасники антарктичної експедиції Роберта Скотта, які намагалися досягти Південного полюса в 1910-1912 роках.

Найчастіше об'єктом промислу служить патагонский кликач. Жирність м'яса цих риб доходить до 30% в зв'язку з постійним проживанням в холодній воді (за що кликач і отримав прізвисько «масляна риба», під яким ми часто бачимо його на прилавках). Як і будь-яка морська риба, кликач містить досить велику кількість йоду, жиророзчинних вітамінів B1, B2, кальцію, полінасищенних жирних кислот (Омега 3), тому його м'ясо дуже цінується. Вартість продукції з Кликач може перевищувати 1000 доларів за тонну, блюдо з кликача в престижному азіатському ресторані коштує близько 200 доларів.

Основні споживачі кликача серед азіатських країн - Корея і Японія, в Європі - Німеччина, в Північній Америці - США. Промисел кликача - трудомісткий і небезпечний, почався порівняно недавно - в кінці 1980-х - початку 1990-х років. І основна зона цього промислу - саме море Росса. На цьому промислі будь-яке судно, незалежно від прапора країни, може працювати тільки при обов'язковій умові - знаходженні на борту міжнародних наукових спостерігачів.

Спостереження кінця минулого століття показували, що в море Росса існує популяція антарктичного кликача дуже високої чисельності і, ймовірно, на шельфі і континентальному схилі інших пріматерікових морів і на підводних поднятиях також є його скупчення й окремі популяції. За попередніми даними американських фахівців тільки в море Росса біомаса цього кликача була оцінена в 400 тис. тонн. Промисел кликача, незважаючи на трудомісткість, приносив і приносить чималий дохід.


Підпишіться

для того, щоб бути в курсі новин