Революція в лососеводстві

понеділок, 03 серпня 2020, 19:17
1069
Восени 2020 року в США буде продано перший трансгенний (ГМО) лосось, вирощений на RAS-фермі компанії AquaBounty в Індіані (США), в 1000 км від океану.
 
Аквакультурна діяльність виробляє 2,5 мільйона тонн лосося в рік, а основними виробниками є Норвегія, Чилі, Великобританія і Канада. В цілому, на сьогоднішній день рибні ферми виробляють понад 50% всієї риби, яку споживають люди. Уявіть, що у вас є ідея подвоїти темпи зростання лосося, вирощеного на фермі, за допомогою простої генетичної модифікації, що допоможе скоротити час вирощування вдвічі, до 18 місяців проти 36, при цьому буде використано менше ресурсів.
 
Уявіть, що ви проводите всі можливі тести протягом більше 20 років, щоб показати, що єдина відмінність між трансгенним і нетрансгенним лососем - це швидкість їхнього зростання. Немає ніяких органолептичних відмінностей (смак, структура) або змін у складі м'яса, а також немає ніяких проблем при його вживанні. Припустимо, що ви також проводите всі необхідні випробування біобезпеки, щоб підтвердити, що виробництво є стійким і безпечним для навколишнього середовища.
 
Уявіть, що ви нарешті отримали офіційний дозвіл на виробництво і продаж цього ГМ лосося. А тепер уявіть, що все це почалося в 1989 році, і вам довелося чекати 31 рік, щоб донести цей біотехнологічний продукт до споживачів в США, що, мабуть, станеться цієї осені.
 
Ще в 2015 році Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів (FDA) дозволило виробництво і вживання в їжу генетично модифікованого лосося. FDA проводила дослідження кілька років. В результаті FDA встановило, що лосось, виготовлений AquaBounty Technologies, безпечний для вживання в їжу і «не матиме значного впливу на навколишнє середовище». Це стало першим випадком, коли регулятор схвалив вживання в їжу геномодифікованої продукції тваринного походження.
 
Слід зазначити, що з 2017 року компанія AquaBounty Technologies постачає генномодифікований лосось в Канаду, де на зустріч інновацій пішли раніше.
 
У чому полягає відмінність зі "звичайним" лососем?
Трансген, який мікроін'єкцювався в ембріони атлантичного лосося (Salmo salar) в 1989 році, називався opAFP-GHc2 і складався з трьох фрагментів ДНК, отриманих з інших риб: придонної атлантичної бельдюги (Macrozoarces americanus) та тихоокеанської чавичі (Oncorhynchus tshawytscha). В результаті цікавої генетичної конструкції, що складається з AFP (antifreeze protein) і GF (growth factor), риби, які зазвичай ростуть тільки навесні і влітку, продовжують набирати масу круглий рік. На кінцеві розміри і поживність лосося ці інновації не впливають, за те помітно скорочують час, необхідний для розведення - до 18 місяців замість 36, з більш низькими витратами на годування (25% від вартості годування лосося без ГМО).


Фермерський (вирощений) лосось - дуже вигідна їжа
Лосось пропонує один з кращих факторів перетворення їжі. На кожен кілограм корму виходить один кілограм лосося. Для порівняння, на кожен кілограм курки потрібно два кілограми корму, а на кожен кілограм яловичини - близько десяти кілограмів корму. Лосось також споживає відносно мало прісної води. На кілограм лосося потрібно 900 літрів води, а для одного кілограма рису потрібно 3500 літрів або до 15 000 літрів води на кілограм яловичини.
 
Нарешті, вуглецевий слід, залишений вирощуванням лосося, в десять разів нижче, ніж при виробництві яловичини (2,9 кг CO₂ на кг виробленого лосося в порівнянні з 30 кг CO₂ на кг м'яса корови).
 
 
За даними ФАО, потреба у виробництві продуктів харчування для зростаючого населення світу подвоїться до 2050 року, коли очікується, що на планеті буде дев'ять мільярдів чоловік. Традиційне сільське господарство, тваринництво та рибництво не зможуть виробляти всі необхідні продукти харчування. Ось чому необхідно використовувати біотехнології, як для рослин, так і для тварин.
 

Підпишіться

для того, щоб бути в курсі новин