Огляд рибного ринку України за 2020 рік

вівторок, 12 січня 2021, 14:43
3320
1. Світове споживання риби та морепродуктів.
2. Особливості споживання рибної продукції в світі в 2020 році.
3. Обсяги імпорту та споживання риби і морепродуктів в Україні.
4. Середнє споживання риби в Україні.
5. Обсяги експорту риби та морепродуктів з України.
 

1. Світове споживання риби та морепродуктів
Протягом більше 60 років темпи зростання видимого споживання харчової риби в світі значно перевищували темпи зростання населення. У 1961-2017 роках загальний обсяг її споживання в середньому становив 3,1% на рік, випереджаючи темпи річного приросту населення (1,6%). Середньорічні темпи зростання цього показника випереджали також швидкість росту споживання всіх інших тваринних білків  м'яса, яєць, молока і т.д. (в середньому 2,1% на рік), м'яса всіх наземних тварин в сукупності (2,7% в рік) та в розбивці по групах (м'ясо великої рогатої худоби, баранина і козлятина, свинина), за винятком птиці, споживання якої збільшувалась на 4,7% в рік.
 
Згідно звіту ФАО за 2020 рік, споживання харчової риби на душу населення збільшилася з 9,0 кг (в еквіваленті живої ваги) в 1961 році до 20,3 кг в 2017 році, тобто в середньому росло приблизно на 1,5% на рік, при цьому річне зростання загального споживання м'яса за цей період становило 1,1%.
 
Таким чином, за результатами 2020 року середнє споживання риби в світі на людину в рік склало 21,2 кг (щорічний приріст становить близько 0,3 кг). У Європі цей показник становить у середньому близько 22 кг.
 
 
2. Особливості споживання рибної продукції в світі в 2020 році. Приклад США і Іспанії
Більшість людей запам'ятають 2020 рік як рік потрясінь. Однак для індустрії морепродуктів США 2020 рік може увійти в історію як початок нової ери збільшення споживання морепродуктів. Карантинні обмеження, крах сектора громадського харчування, робота з дому, закриття шкіл всі ці руйнівні сили, викликані коронавірусом, можливо, послужили прискорювачем, необхідним для того, щоб, нарешті, змусити американців більше і частіше вживати морепродукти.
 
З березня 2020 року продажі всієї категорії тунця тривалого зберігання збільшились на 28%. Продажі замороженої риби показали аналогічні позитивні результати.
 
З огляду на те, як розвивалась пандемія, не дивно, що споживачі запаслись цими товарами. Але за цифрами відбувалося щось більш фундаментальне: споживачів змушували готувати вдома, і це призвело до кількох ключових подій, які підкріплюють віру в те, що навіть коли ресторани знову відкриються і світ повернеться до нормального стану до COVID, більше споживачів будуть готувати і їсти морепродукти вдома.
 
Споживачі також були стурбовані своєю імунною системою і розглядали морепродукти як здорову альтернативу іншим видам м'яса.
 
Рітейлери вважають, що споживання морепродуктів досягло нової планки і з цього моменту воно буде тільки рости і не опуститься нижче цієї планки. Роздрібні торговці будуть намагатись забезпечувати продовження цього тренду на зростання споживання риби та морепродуктів, використовуючи онлайн-платформи та канали спільного маркетингу.
 
Аналогічна ситуація спостерігається в Іспанії, де за перші шість місяців 2020 іспанці з'їли на 24% більше заморожених морепродуктів в порівнянні з попереднім роком.
 

3. Обсяги імпорту та споживання риби і морепродуктів в Україні
В 2020 році Україна імпортувала риби та морепродуктів на 804,4 млн. доларів США, що на 7,9% більше, ніж в 2019 році (745 млн. дол. США).
В тоннажі імпортовано 411 000 тонн риби та морепродуктів, що на 4% більше, ніж в 2019 році (395 000 тонн).
 

Основними країнами-експортерами, звідки Україна імпортувала рибу та морепродукти, є (в тоннажі):
 
 
Основними країнами-експортерами, звідки Україна імпортувала рибу та морепродукти (в грошовому вираженні) є:
 

 
Традиційно, Норвегія займає перше місце. З Норвегії Україна імпортує значні обсяги оселедця та атлантичного лосося, а також інші види.
Друге місце у Ісландії, звідки імпортується велика кількість скумбрії, а також оселедець, тощо.
Третє місце у США, в основному за рахунок минтаю, хека, а також червоної ікри та інших видів.

 
4. Середнє споживання риби в Україні
Згідно електронного перепису населення України, проведеного в грудні 2019 року, населення нашої країни становило 37,2 млн. жителів.
Також, слід зазначити, що, на жаль, населення України продовжує скорочуватися, приблизно на 200 000 жителів на рік.
Це важливо розуміти, щоб мати максимально правдоподібну картину споживчого ринку України.
 
Фонд споживання складається з імпорту, який, як зазначено вище, склав 411 тисяч тонн у 2020 році, а також власного вилову, який за офіційними оцінками становить близько 100 000 тонн і складається з океанічного вилову, морський вилову (Чорне та Азовське моря), внутрішнього вилову і аквакультури. Слід врахувати, що частина українського вилову знаходиться в тіні, в силу різних причин, за різними оцінками це від третини до половини від офіційних цифр.
Обсяги експорту відносно невеликі, близько 12 000 тонн на рік.
 
Таким чином, загальний фонд споживання риби в Україні за 2020 рік становить близько 550 000 тонн риби і морепродуктів.
550 000 000 кг / 37 000 000 чоловік = майже 15 кг на людину в рік.
 
Динаміка позитивна і українці все більше віддають перевагу рибі та морепродуктам. Але ми все ще відстаємо від середнього споживання по Європі (22 кг) та рекомендованої норми Всесвітньої організації охорони здоров'я (20 кг).
 

5. Обсяги експорту риби і морепродуктів з України
В 2020 році Україна експортувала риби та морепродуктів на 52,4 млн. доларів США, що на 13,2% більше, ніж в 2019 році (46,3 млн. Дол. США).
Основні країни, куди Україна експортувала рибу і морепродукти (в грошовому вираженні):
 
 
Динаміка останніх 5 років свідчить про зростання інтересу у споживачів до риби та морепродуктів. Учасникам ринку (імпортерам, виробникам, ритейлу) слід підтримувати цей тренд як за рахунок розширення асортименту, так і за рахунок комунікації зі споживачами, в тому числі через онлайн-ресурси, поступово розвиваючи та формуючи культуру споживання риби та морепродуктів в Україні.
 
Генеральний директор
Асоціації «Українських імпортерів риби і морепродуктів»
Дмитро Загуменний
 

Підпишіться

для того, щоб бути в курсі новин